Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Znacie ją? To jedna z najwybitniejszych żyjących Polek
Pozwoliło jej to zająć pierwsze miejsce wśród kobiet na świecie – wynalazców patentów, jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych. W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić świat bez wideo konferencji, transmisji wydarzeń sportowych online, oglądania filmów za pomocą Netflixa czy innych serwisów streamingowych. Jednak mało kto wie, że za perfekcyjną jakością obrazu serwowanego nam przez te media stoi właśnie ta Polka! Twórczyni technologii kompresji danych.
Na moim blogu makeway.pl pojawiła się dzisiaj po raz pierwszy w historii biografia człowieka. Coś na wzór laudacji tym razem autorstwa Michała Wiktorowicza poświęcona jest tej kobiecie. Przykładów obecności jej technologii w codziennym życiu jest bardzo wiele. Jednym z nich jest obecna transformacja cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, polegająca na zastąpieniu standardu kodowania wideo AVC nowszym i bardziej wydajnym standardem HEVC (High Efficiency Video Coding). Oba zostały opracowane właśnie przez dr Karczewicz, a wytrwałość w nieustannym doskonaleniu swoich rozwiązań sprawiła, że polska innowatorka wraz ze swoim zespołem z Qualcomm ogłosiła w ostatnim czasie powstanie jeszcze nowszego standardu VVC (Versatile Video Coding) obsługujący wideo w rozdzielczości nawet do 8K. Oznacza to, że aktualnie wdrażany w Polsce „nowy” system DVB-T2 z miejsca okazuje się być przestałym przy jej biegu za przyszłością.
To jest jedna z największych postaci polskiej i światowej technologii. Dzielcie się tą historią ze światem. Pani Doktor to dla mnie ogromny zaszczyt, móc chociażby opublikować ten tekst na temat Pani wpływu na naszą rzeczywistość.