PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

Deklaracje do celów podatkowych i rozliczania naszych rocznych dochodów mają wiele różnych form, a wykorzystanie konkretnego wzoru zależy od tego, skąd uzyskujemy nasze przychody. Podatek dochodowy jest powszechnie stosowany w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, także w Polsce. Kto powinien rozliczyć się przy pomocy formularza o numerze 37? Jak najszybciej i najprościej wypełnić deklarację PIT 37 i jak sprawnie przesłać ją do naszego Urzędu Skarbowego?
 PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

1. Czym jest PIT 37?

2. Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

3. Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

4. Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

5. W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Czym jest PIT 37?

Podatek dochodowy jest w Polsce sposobem na uzyskanie wpłat od osób, które pracują lub uzyskują dochód w inny sposób, na przykład ze spółdzielczego stosunku pracy, wynajmu lokali, z tytułu działalności gospodarczej czy też pozarolniczej działalności gospodarczej. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji, które wypełniamy zależnie od tego, skąd pochodzą zarobione przez nas środki. PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem z tej grupy, jednocześnie też oferuje nam najwięcej ulg podatkowych, z których możemy skorzystać przy okazji rozliczenia, o ile spełnimy określone warunki. W przypadku wykorzystania tej deklaracji rozliczamy się w skali podatkowej, co oznacza, że procent opodatkowania zależy od wysokości osiągniętego dochodu. Aktualne progi podatkowe to kolejno 17 oraz 32 procent. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37/.

Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

Pieniądze podlegające opodatkowaniu przez deklarację PIT 37 to środki, które zarobimy z tytułu stosunku pracy – jako pracownik u kogoś. Pod tę kategorię podpadają środki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i zlecenia oraz umowy o dzieło. W takim przypadku zaliczki na podatek płaci za nas pracodawca, potrącając je co miesiąc od naszej pensji brutto. Aby rozliczyć swoją deklarację musimy najpierw otrzymać od niego PIT 11, który stanowi podsumowanie naszych zarobków oraz zapłaconych do tej pory zaliczek. W sytuacji gdy zarobimy dodatkowe środki w danym roku podatkowym, również musimy wykazać je w naszym Picie. Jest to często równoznaczne z koniecznością uiszczenia dopłaty do podatku.

Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

Gdy korzystamy z deklaracji PIT 37 i nasze zaliczki są odprowadzane za pośrednictwem płatnika w postaci naszego pracodawcy, musimy wykazać nasze dochody oraz przesłać formularz do Urzędu Skarbowego w określonym terminie. Dla tego konkretnego numeru deklaracji jest to ostatni dzień kwietnia w roku następującym po tym roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Obecnie więc do 30 kwietnia będziemy musieli złożyć nasze deklaracje za rok 2022.

Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie swojej deklaracji. Przede wszystkim możemy udać się z tym do profesjonalnej księgowej, która wypełni formularze PIT za nas, a często także prześle je w naszym imieniu. Inną opcją jest przygotowanie dokumentu samodzielnie lub też wykorzystanie do tego dedykowanego oprogramowania, które wskaże nam, jakie pola w zeznaniu podatkowym muszą zostać zapisane, a także umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu. Ostatnią opcją jest także udanie się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i poproszenie o pomoc jednego z urzędników. Pamiętajmy jednak, że w razie jego pomyłki to na nas spoczywa obowiązek skorygowania błędu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37-program-online/.

W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania deklaracji PIT, sposobów jej przesłania również jest kilka. Do niedawna najchętniej wybieraną opcją było osobiste dostarczenie dokumentów do urzędu, jednak w sytuacji gdy mieszkamy daleko od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani, może być to utrudnione i niepraktyczne rozwiązanie. Drugą możliwością jest przesłanie deklaracji pocztą – w takiej sytuacji liczy się data nadania, a dodatkowo powinniśmy wysłać dokument listem poleconym i zachować potwierdzenie jego nadania. Najprostszą i najwygodniejszą obecnie opcją na rozliczenie się z fiskusem jest przesłanie deklaracji PIT przez internet. Możemy zrobić to z poziomu własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Ważnym jedynie jest, aby zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli plik, który Urząd Skarbowy prześle nam zwrotnie, a który jest potwierdzeniem, że nasz formularz został poprawnie odebrany. UPO, podobnie jak potwierdzenie nadania listu poleconego, powinniśmy zachować dla siebie przez kilka następnych lat.

PIT 37 dotyczy osób uzyskujących dochody z tytułu stosunku pracy i podobnie jak w przypadku innych deklaracji tutaj także możemy rozliczyć określone ulgi podatkowe. Wypełniając nasz formularz, upewnijmy się o jego poprawności, a także pamiętajmy o dochowaniu wyznaczonych przez urząd terminów. Obecnie najprostszą formą rozliczenia się z fiskusem jest wypełnienie i przesłanie PIT-u 37 online – możemy zrobić to w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej

Media obiegły niepokojące doniesienia w sprawie Anny Lewandowskiej. Razem z rodziną przeżyła trudne chwile.

Weszliśmy na drogę rozpadu państwa. Sejm uznał język śląski z ostatniej chwili
"Weszliśmy na drogę rozpadu państwa". Sejm uznał "język śląski"

Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu.

„Teraz to żenada”. Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP z ostatniej chwili
„Teraz to żenada”. Burza po emisji dotychczas popularnego programu TVP

Fala zmian w TVP nie ominęła również popularnego „Pytania na śniadanie”. Po emisji programu w sieci zawrzało.

Dworczyk: Ukraińcy w pewnym sensie nas okiwali z ostatniej chwili
Dworczyk: Ukraińcy w pewnym sensie nas okiwali

– Ukraińcy nas okiwali? W pewnym sensie tak, ale nawet trudno mieć do nich o to pretensje, bo każdy kraj zabiega o swoje interesy. (…) Może byliśmy momentami zbyt naiwni. Mogło tak się w kilku przypadkach stać – stwierdził na antenie Radia ZET były szef KPRM Michał Dworczyk.

Sachajko: 10 maja wielki protest Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. Apeluję do premiera z ostatniej chwili
Sachajko: 10 maja wielki protest Solidarności przeciwko Zielonemu Ładowi. Apeluję do premiera

– 10 maja w Warszawie Solidarność zapowiedziała wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Domagają się rozpisania referendum – przypomniał w piątek w Sejmie poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko.

Nie żyje znany japoński skoczek narciarski z ostatniej chwili
Nie żyje znany japoński skoczek narciarski

W wieku 80 lat zmarł słynny japoński skoczek narciarski Yukio Kasaya, mistrz olimpijski z 1972 roku, wielki rywal Wojciecha Fortuny z tamtych igrzysk w Sapporo.

Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą z ostatniej chwili
Rozwód w Pałacu Buckingham już pewny? Wcześniej Meghan Markle obrączkę odesłała pocztą

Kilka miesięcy temu hiszpański dziennik „Marca” poinformował, że Meghan Markle złożyła papiery rozwodowe, w których żąda od Harry’ego 80 mln dolarów i pełnej opieki nad dziećmi. Tymczasem na łamach „New Idea” pojawiły się nowe informacje.

Uczestniczka znanego programu poważnie chora. Wydano oświadczenie z ostatniej chwili
Uczestniczka znanego programu poważnie chora. Wydano oświadczenie

Uczestniczka znanego programu TVP wyznała jakiś czas temu, że jest chora. Teraz pojawiły się nowe informacje.

Mazurek kontra wiceszef MSZ: „Adieu, mam lepszą robotę na boku!” z ostatniej chwili
Mazurek kontra wiceszef MSZ: „Adieu, mam lepszą robotę na boku!”

– Panie ministrze, nie będzie panu żal tak tego zostawiać? Przychodzi pan na cztery miesiące do rządu i teraz mówi pan: „Adieu, chłopaki, bo ja mam teraz lepszą robotę na boku”? – pytał startującego w wyborach do PE wiceszefa MSZ Andrzeja Szejnę prowadzący program na antenie RMF FM Robert Mazurek.

REKLAMA

PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

Deklaracje do celów podatkowych i rozliczania naszych rocznych dochodów mają wiele różnych form, a wykorzystanie konkretnego wzoru zależy od tego, skąd uzyskujemy nasze przychody. Podatek dochodowy jest powszechnie stosowany w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej, także w Polsce. Kto powinien rozliczyć się przy pomocy formularza o numerze 37? Jak najszybciej i najprościej wypełnić deklarację PIT 37 i jak sprawnie przesłać ją do naszego Urzędu Skarbowego?
 PIT 37 online – kto się z niego rozlicza i do kiedy należy go przesłać?

1. Czym jest PIT 37?

2. Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

3. Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

4. Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

5. W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Czym jest PIT 37?

Podatek dochodowy jest w Polsce sposobem na uzyskanie wpłat od osób, które pracują lub uzyskują dochód w inny sposób, na przykład ze spółdzielczego stosunku pracy, wynajmu lokali, z tytułu działalności gospodarczej czy też pozarolniczej działalności gospodarczej. Istnieje wiele różnych rodzajów deklaracji, które wypełniamy zależnie od tego, skąd pochodzą zarobione przez nas środki. PIT 37 jest najpopularniejszym formularzem z tej grupy, jednocześnie też oferuje nam najwięcej ulg podatkowych, z których możemy skorzystać przy okazji rozliczenia, o ile spełnimy określone warunki. W przypadku wykorzystania tej deklaracji rozliczamy się w skali podatkowej, co oznacza, że procent opodatkowania zależy od wysokości osiągniętego dochodu. Aktualne progi podatkowe to kolejno 17 oraz 32 procent. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37/.

Kto rozlicza się z deklaracji PIT 37?

Pieniądze podlegające opodatkowaniu przez deklarację PIT 37 to środki, które zarobimy z tytułu stosunku pracy – jako pracownik u kogoś. Pod tę kategorię podpadają środki zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i zlecenia oraz umowy o dzieło. W takim przypadku zaliczki na podatek płaci za nas pracodawca, potrącając je co miesiąc od naszej pensji brutto. Aby rozliczyć swoją deklarację musimy najpierw otrzymać od niego PIT 11, który stanowi podsumowanie naszych zarobków oraz zapłaconych do tej pory zaliczek. W sytuacji gdy zarobimy dodatkowe środki w danym roku podatkowym, również musimy wykazać je w naszym Picie. Jest to często równoznaczne z koniecznością uiszczenia dopłaty do podatku.

Do kiedy należy przesłać PIT do fiskusa?

Gdy korzystamy z deklaracji PIT 37 i nasze zaliczki są odprowadzane za pośrednictwem płatnika w postaci naszego pracodawcy, musimy wykazać nasze dochody oraz przesłać formularz do Urzędu Skarbowego w określonym terminie. Dla tego konkretnego numeru deklaracji jest to ostatni dzień kwietnia w roku następującym po tym roku podatkowym, który chcemy rozliczyć. Obecnie więc do 30 kwietnia będziemy musieli złożyć nasze deklaracje za rok 2022.

Rozliczenie PIT – jak je przygotować?

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie swojej deklaracji. Przede wszystkim możemy udać się z tym do profesjonalnej księgowej, która wypełni formularze PIT za nas, a często także prześle je w naszym imieniu. Inną opcją jest przygotowanie dokumentu samodzielnie lub też wykorzystanie do tego dedykowanego oprogramowania, które wskaże nam, jakie pola w zeznaniu podatkowym muszą zostać zapisane, a także umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędu. Ostatnią opcją jest także udanie się do właściwego dla naszego miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego i poproszenie o pomoc jednego z urzędników. Pamiętajmy jednak, że w razie jego pomyłki to na nas spoczywa obowiązek skorygowania błędu. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.e-pity.pl/pit-37-program-online/.

W jaki sposób przesłać deklarację podatkową do urzędu?

Podobnie jak w przypadku wypełniania deklaracji PIT, sposobów jej przesłania również jest kilka. Do niedawna najchętniej wybieraną opcją było osobiste dostarczenie dokumentów do urzędu, jednak w sytuacji gdy mieszkamy daleko od miejsca, w którym jesteśmy zameldowani, może być to utrudnione i niepraktyczne rozwiązanie. Drugą możliwością jest przesłanie deklaracji pocztą – w takiej sytuacji liczy się data nadania, a dodatkowo powinniśmy wysłać dokument listem poleconym i zachować potwierdzenie jego nadania. Najprostszą i najwygodniejszą obecnie opcją na rozliczenie się z fiskusem jest przesłanie deklaracji PIT przez internet. Możemy zrobić to z poziomu własnej kanapy, bez wychodzenia z domu. Ważnym jedynie jest, aby zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru, czyli plik, który Urząd Skarbowy prześle nam zwrotnie, a który jest potwierdzeniem, że nasz formularz został poprawnie odebrany. UPO, podobnie jak potwierdzenie nadania listu poleconego, powinniśmy zachować dla siebie przez kilka następnych lat.

PIT 37 dotyczy osób uzyskujących dochody z tytułu stosunku pracy i podobnie jak w przypadku innych deklaracji tutaj także możemy rozliczyć określone ulgi podatkowe. Wypełniając nasz formularz, upewnijmy się o jego poprawności, a także pamiętajmy o dochowaniu wyznaczonych przez urząd terminów. Obecnie najprostszą formą rozliczenia się z fiskusem jest wypełnienie i przesłanie PIT-u 37 online – możemy zrobić to w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z domu.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe