Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Polacy wszczepili ukraińskiemu paraolimpijczykowi sztuczną rogówkę
Trzydzieści lat temu Serhij doznał poważnych oparzeń obu oczu, przez co niemal nic nie widział oraz nie mógł samodzielnie się poruszać. Jednakże dzięki wsparciu i opiece jego żony Tamary wytrzymał ciężką próbę losu i mimo kontuzji nie przestał uprawiać sportu. W Pekinie w 2008 roku wywalczył brązowy krążek na igrzyskach w zawodach judoków w kategorii do 73 kg!
Operację przeprowadził wraz z zespołem prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu. Sam profesor wspomina, że nigdy nie zapomni widoku pacjenta, gdy ten spojrzał żonie w oczy, a wyraz szczęścia w jego zdrowych oczach był niezwykle wzruszający.
Wszczepienie sztucznej rogówki
Wykonano zabieg usunięcia bielma rogówki połączony z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem sztucznej rogówki (keratoproteza) typu Boston 1. To są niezwykle trudne zabiegi, które potwierdzają, jak zaawansowany jest poziom naszej medycyny. Doszliśmy do momentu, gdy ludziom, by ratować im życie, przeszczepia się syntetyczne organy i tkanki. Gratuluję całemu zespołowi!