Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Zaczęło się od dyskietki. A oto zupełnie nowy nośnik danych
40 000 maili składowanych przez okres ponad 100 lat za 1$? Spośród dziesiątek projektów, które widzieliśmy w USA, ten jest szczególny. Nośnik powstał m.in. rękami tego człowieka Travisa Johnstona na Case Western Reserve University. Wyglądem przypomina zwykłą płytę CD, ale składa się z 8 warstw wyprodukowanych z folii polimerowej i przechowuje dane w postaci bielonych lub niebielonych kropek fluorescencyjnych.
10 Terabajtów za mniej niż dolara
Twórcy deklarują, że do 2030 roku dadzą światu nośniki danych o pojemności 10 Terabajtów za mniej niż 1$ za jeden Terabajt danych (obecnie to kilka razy tyle). To tak jakbyśmy składowali 40 000 maili z załącznikami (zakładając 1 email = 25MB) za 15 zł (3 $). Ponadto Folio Photonics zapewnia, że twałość takiego nośnika ma wynosić ponad 100 lat. Wynalazek ma na celu radykalne obniżenie kosztów początkowych, całkowitego kosztu posiadania danych, oraz tworzenia kopii zapasowych przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności, bezpieczeństwa cyfrowego i trwałości archiwów danych.
Wszystko co dzisiaj widzimy w świecie technologii opiera się na danych. Jak wskazuje Instytut Matki i Dziecka w 2013 roku wyprodukowano 153 eksabajty danych medycznych. W 2020 roku aż 2 314 eksabajty. Dla ułatwienia, 1 eksabajt to 1 miliard gigabajtów. Bez takich technologii, nie będziemy mogli rozwijać się dalej. Dlatego spośród wielu to tej dedykujemy nasz film i materiał na blogu.