Kabel podmorski na Bałtyku przerwany. Finlandia mówi o art. 5 NATO
Finlandia o zastosowaniu artykułu 5 NATO
Fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen zasugerowała, że klauzula sojusznicza NATO może zostać uruchomiona nie tylko w przypadku ataku militarnego, ale również wobec działań o charakterze hybrydowym.
Według Valtonen, jeśli za uszkodzeniem kabli stoi "podmiot państwowy", można mówić o celowym ataku na infrastrukturę kluczową dla bezpieczeństwa. Działania tego typu mogą być podstawą do uruchomienia artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Jeśli jest tak, że za licznymi atakami stoi jeden podmiot państwowy, to jest to oczywiście kwestia polityki zagranicznej i bezpieczeństwa
– oświadczyła.
- Przerwana tama w Stroniu Śląskim. Podano przyczynę
- Nowy autor na łamach "Tygodnika Solidarność" i Tysol.pl
- Potężne uderzenie w polskie PKP Intercity. Dochodowa linia dla niemieckiego przewoźnika
- Zgoda USA na atakowanie przez Ukrainę celów w Rosji. Jest komentarz Kremla
- Niemieckie służby podały nową liczbę imigrantów wydalonych do Polski
Awaria kabla C-Lion1
Jak informuje serwis Helsingin Sanomat, w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do przerwania kabla C-Lion1, który stanowi jedno z najważniejszych połączeń internetowych między Helsinkami a Rostockiem. Problem został zauważony o godz. 4 nad ranem przez operatora kabla, fińską firmę Cinia Oy, która należy do fińskiego rządu oraz firm ubezpieczeniowych Ilmarinen i Pohjola Vakuutus Oy.
Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Cinia Oy poinformowali, że kabel został uszkodzony poza głównymi szlakami żeglugowymi. Wstępne analizy wskazują, że przyczyną awarii mogło być przypadkowe zakotwiczenie lub działalność połowowa, jednak nie wykluczono również możliwości sabotażu.
Uszkodzenie kabla nastąpiło na szwedzkiej wyłącznej strefie ekonomicznej, na wschód od południowego krańca Öland. Aby naprawić problem, wysłano specjalny statek naprawczy z portu we Francji. Przybycie statku na miejsce i pełna naprawa mogą potrwać od 5 do 15 dni, w zależności od warunków pogodowych i stopnia uszkodzenia kabla.
Artykuł 5 NATO
Artykuł 5. Traktatu NATO stanowi, że: "Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub kilka z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uważana za napaść przeciwko nim wszystkim".
Artykuł ten został wykorzystany przez USA po ataku z 11 września 2001 r., co dało początek wojnie z terroryzmem i wkroczenie Stanów Zjednoczonych wraz z innymi członkami NATO do Iraku i Afganistanu.