MTK wydał nakaz aresztowania Netanjahu. Jest komunikat sądu
Wcześniej I Izba Przygotowawcza Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze jednogłośnie odrzuciła skargi wniesione przez Izrael na podstawie art. 18 i 19 Statutu Rzymskiego.
Izba wydała nakazy aresztowania dwóch osób, Benjamina Netanjahu i Joawa Galanta, za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione od przynajmniej 8 października 2023 r. do przynajmniej 20 maja 2024 r., czyli od dnia, w którym prokuratura złożyła wnioski o wydanie nakazu aresztowania
– czytamy w komunikacie MTK.
Wojna z Hamasem
Zdaniem MTK premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz szef MON Joaw Galant ponoszą odpowiedzialność karną za "zbrodnie popełnienie wraz z innymi osobami".
Chodzi tutaj o zbrodnię wojenną w postaci stosowania głodu jako metody prowadzenia wojny oraz zbrodnie przeciwko ludzkości polegające na morderstwach, prześladowaniach i "innych nieludzkich czynach".
Sąd stwierdził, że wspomniani politycy są także odpowiedzialni za "za zbrodnię wojenną polegającą na umyślnym skierowaniu ataku na ludność cywilną".
Izba uznała, że zarzucane Netanjahu i Gallantowi zachowanie dotyczyło działań izraelskich organów rządowych i sił zbrojnych przeciwko ludności cywilnej w Palestynie, a w szczególności ludności cywilnej w Strefie Gazy. Dotyczą one zatem stosunków między dwiema stronami międzynarodowego konfliktu zbrojnego, a także stosunków między mocarstwem okupacyjnym a ludnością na terytorium okupowanym
– wyjaśnił sąd.
Były premier Izraela Naftali Bennett stanął w obronie swoich wrogów politycznych i oświadczył, że to "znak wstydu" dla całego MTK.
-
Szokujące zachowanie posłów Platformy po pytaniu o pomoc dla powodzian. Jest nagranie
-
Zacharowa: To miejsce w Polsce to potencjalny cel rosyjskiego ataku
-
Posłowie KO na konferencji prasowej poparli jednego kandydata. Drugi nie będzie zadowolony
Atak Hamasu na Izrael
7 października palestyńska organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła atak na południu Izraela. Zginęło wówczas 1175 osób, w tym 379 policjantów i żołnierzy, 725 cywilów izraelskich oraz 71 cywilów z innych krajów, ponad 3400 osób zostało rannych, a 251 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.
27 października 2023 roku Siły Obronne Izraela zapoczątkowały lądową operację wojskową w Strefie Gazy, której deklarowanym celem było zniszczenie struktur Hamasu i uwolnienie zakładników. W czwartek kontrolowany przez Hamas gazański resort zdrowia przekazał, że w wyniku wojny w enklawie zginęło co najmniej 44 056 osób.