Szef IBRiS do rządzących: "To ostatni dzwonek. Jeśli nie, Polacy poszukają kogoś innego"
Szef IBRiS Marcin Duma w tekście dla "Wirtualnej Polski" wskazał, że w obliczu ekonomicznych wyzwań oraz napięcia na arenie międzynarodowej, "Polacy oczekują działań, które uczynią ich życie bezpieczniejszym i bardziej przewidywalnym, przywrócą nadzieję na szybki wzrost zamożności".
Podkreślił on, że rosnące ceny żywności, energii i mieszkań, zmuszają Polaków do "poszukiwania promocji, rezygnacji z tradycyjnych wydatków i ograniczania codziennych zakupów".
Optymizm związany z funduszami z KPO, który tlił się jeszcze kilka miesięcy temu, ustępuje miejsca frustracji. Ludzie pytają, gdzie są obiecywane pieniądze i kiedy będą mogli odczuć ich realne efekty w swoim życiu. Czy obecny rząd ma plan na skuteczne wykorzystanie tych funduszy, czy znów skończy się na deklaracjach? Narasta także obawa o zadłużenie państwa i brak reform, które mogłyby zabezpieczyć polską gospodarkę w dłuższej perspektywie
- czytamy.
Wyjaśnił on również, że polskie społeczeństwo obawia się o bezpieczeństwo kraju, a "pomoc Ukrainie budzi mieszane uczucia".
Wiele osób wspiera solidarność z walczącym sąsiadem, ale pojawiają się także głosy sceptyczne - szczególnie w obliczu poczucia niewystarczających inwestycji w ochronę ludności i możliwości militarne
- podkreślił Marcin Duma. Dodał również, że "Polacy chcą wiedzieć, czy kraj jest przygotowany na ewentualne zagrożenia i jak rząd zamierza sprostać wyzwaniom" pojawiających się na arenie międzynarodowej.
Polacy są zmęczeni wewnętrznym konfliktem
Prezes IBRiS w tekście dla "WP" podkreślił, że Polacy odczuwają zmęczenie wewnętrznym konfliktem z opozycją oraz "politycznym rozliczeniem" poprzedniej władzy. Wyjaśnił on także, że to "odciąga uwagę od realnych problemów".
Nawet wśród waszych wyborców pojawiają się głosy, że skupienie na przeszłości nie przynosi oczekiwanych efektów. "Rozliczenie jest potrzebne, ale samo rozliczanie to za mało" - to zdanie, które powinno skłonić was do refleksji
- czytamy.
Marcin Duma zaznaczył, że polskie społeczeństwo "widzi stagnację i brak klarownej wizji" rządu Donalda Tuska.
Wyborcy różnych ugrupowań wskazują na te same problemy - brak perspektyw dla młodego pokolenia, nierówności społeczne i niewystarczające inwestycje w infrastrukturę
- napisał Marcin Duma. Wyjaśnił również, że młodzi ludzie z niepewnością spoglądają na przyszłość, a "brak stabilności ekonomicznej, wysokie koszty życia i niejasne perspektywy rozwoju powodują, że Polacy zaczynają powoli tracić wiarę w możliwość poprawy sytuacji".
-
"Dotychczas nie ruszałem tematu". Dariusz Matecki ujawnia informacje nt. Magdaleny Filiks
-
Tadeusz Płużański: Pałac Stalina to żaden zabytek, to zakłamany, sowiecki jubilat
-
Zapytaliśmy niemieckie MSW czy rząd Tuska zgodził się na przyspieszenie paktu migracyjnego
Ostatni dzwonek dla koalicji rządzącej
Szef pracowni IBRiS ostrzegł także koalicje rządzącą, przed brakiem realizacji obietnic wyborczych.
Droga Koalicjo, Polacy potrzebują konkretów. Obietnica z 15 października musi stać się realnym planem, który odpowie na ich potrzeby. To ostatni dzwonek, aby zacząć działać - nie tylko słowami, ale przede wszystkim czynami
- podkreślił Marcin Duma, dodając, że tematy poboczne, którymi zajmuje się obecna władza generują ryzyko utraty zaufania.
Majowe wybory prezydenckie mogą stać się symbolicznym rozliczeniem nie tylko dla waszej koalicji, ale dla całego systemu politycznego. To czas, aby udowodnić, że obietnice wyborcze nie były jedynie pustymi sloganami
- wyjaśnił.
Na końcu podkreślił, że Polacy chcą zobaczyć konkretne działania w zakresie bezpieczeństwa i stabilności ekonomicznej. Jeżeli rząd Tuska nie spełni oczekiwań polskiego społeczeństwa, to przy następnych wyborach koalicja rządząca straci poparcie.
Czy sprostacie temu wyzwaniu? Jeżeli nie, to Polacy poszukają kogoś innego
- podkreślił Marcin Duma.
Szef IBRiS - Marcin Duma
Marcin Duma to absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku nauki polityczne. Jest także ekspertem w dziedzinie badań społeczno-politycznych. Specjalizuje się m.in. w badaniach społecznych, badaniach postaw i preferencji, badaniach rynkowych i marketingowych m.in. w badaniach komunikacji, wizerunku marek oraz w badaniach satysfakcji.
Jest również częstym komentatorem życia politycznego i społecznego w Polsce, w najważniejszych mediach polskich (m.in. onet.pl, wp.pl, gazeta.pl, , „Rzeczpospolita”, Telewizja Polsat, Tygodnik Polityka) oraz zagranicznych (m.in. The Wall Street Journal, The Economist). A także jest autorem publikacji, panelistą podczas najważniejszych wydarzeń w kraju, m.in. Forum Ekonomicznego w Krynicy i Europejskiego Kongresu Samorządów.