"Nieakceptowalny poziom ryzyka". Australia podjęła decyzję ws. Deepseek
Australia zakazała instalowania czatbotów chińskiej firmy DeepSeek na sprzęcie należącym do administracji rządowej. Minister spraw wewnętrznych Tony Burke powiedział, że rząd „reaguje szybko, aby chronić bezpieczeństwo i interesy narodowe Australii”.
Sztuczna inteligencja to technologia pełna potencjału i możliwości – ale rząd nie zawaha się podjąć działań, gdy nasze agencje zidentyfikują zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego
- dodał Tony Burke.
Zakaz dotyczy wszystkich urządzeń należących do administracji rządowej, zarówno komputerów, tabletów, jak i telefonów komputerowych.
Podobną decyzję podjęły wcześniej Tajwan oraz Włochy, które uzasadniały decyzję troską o ochronę danych użytkowników.
Holandia rozpoczyna dochodzenie ws. DeepSeek
AP wydaje to ostrzeżenie z powodu poważnych obaw dotyczących polityki prywatności DeepSeek (...) i sposobu, w jaki najwyraźniej wykorzystuje ona dane osobowe
– napisał w oświadczeniu Aleid Wolfsen, szef AP.
Agencja dodała, że dane osobowe obywateli europejskich mogą być przechowywane za granicą wyłącznie pod ścisłymi warunkami, których musi przestrzegać DeepSeek.
Holenderska decyzja nastąpiła po czwartkowym posunięciu Włoch, które zablokowały aplikację DeepSeek z powodu obaw dotyczących prywatności. Irlandia i Francja zwróciły się do DeepSeek o informacje na temat praktyk przetwarzania danych.
AP jest w kontakcie z innymi organami regulacyjnymi w Unii Europejskiej i będzie wymieniać się z nimi informacjami oraz koordynować dalsze kroki - przekazał Reuters.
-
Nowy ruch właściciela TVN. Chodzi o największą stację informacyjną Warner Bros. Discovery
-
Amerykańska agencja USAID finansuje brytyjskie BBC. Burza w sieci
Deepseek - sztuczna inteligencja z Chin
W styczniu 2025 roku nieznany szerszej publiczności chiński start-up DeepSeek wypuścił do otwartego obiegu swój najnowszy model DeepSeek R1, który potrafi wykonywać obliczenia, odpowiadać na pytania, rozwiązywać logiczne problemy i pisać własne programy.
Według testów sprawdzających zdolności obliczeniowe DeepSeek R1 ma podobną wydajność, co publicznie dostępne modele jego amerykańskich konkurentów.