Portal Axel Springer: Rząd Tuska zabiera ostatnią deskę ratunku
![Donald Tusk Portal Axel Springer: Rząd Tuska zabiera ostatnią deskę ratunku](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135096/17388617459696988a3a57bedad59cf6.jpg)
Rząd Tuska zabiera ostatnia deskę ratunku osobom pokrzywdzonym
Mechanizm skargi nadzwyczajnej został wprowadzony w 2018 roku z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i od tego czasu służył osobom poszkodowanym przez orzeczenia sądów. Od 2018 r. do 20 września 2024 r. do Sądu Najwyższego trafiły 2372 wnioski, z czego 1469 zostało rozpatrzonych. 620 wniosków zostało odesłanych z powodu braków formalnych. Kolejne 410 uznano za zasadne.
Według portalu Business Insider, rząd Donalda Tuska od początku dystansował się od tego mechanizmu. Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, działająca w oparciu o projekty ustaw o sędziach nominowanych przez "neoKRS", proponuje, aby już wydane orzeczenia mogły zostać automatycznie uchylone na wniosek strony lub innego uczestnika postępowania.
Jak podano w uzasadnieniu projektu:
Podyktowane jest to stwierdzoną w wyroku ETPCz w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce niezgodnością regulacji skargi nadzwyczajnej z postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
Konsekwencje zmian
Reformy te budzą obawy, gdyż skargi nadzwyczajne rozpatruje Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w Sądzie Najwyższym - złożona wyłącznie z sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa (KRS), której obecna koalicja rządząca nie uznaje.
Kolejnym kontrowersyjnym aspektem jest rola prokuratora generalnego, pełniącego jednocześnie funkcję ministra sprawiedliwości. Ta koncentracja władzy może prowadzić do sytuacji, w której mechanizm skargi nadzwyczajnej zostanie wykorzystany w celach politycznych.
Czy teraz te sprawy powrócą na wokandę?
Zgodnie z projektem tu nie będzie żadnych kryteriów, w tym wymóg kwestionowania składu. W przypadku uchylenia orzeczenia, Sąd Najwyższy ponownie rozpoznaje skargę nadzwyczajną, ale z jednym wyjątkiem. Projekt przewiduje, że przy ponownym rozpatrywaniu skargi, jej uwzględnienie nie jest możliwe, jeśli zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z zebranymi dowodami
– pisze Business Insider.
"Uchylenie uchylenia" będzie ostatecznie doprowadzi do tego, że obowiązywać będzie pierwotny, niesprawiedliwy wyrok sądu.