Nie żyje legenda muzyki
![zdjęcie ilustracyjne Nie żyje legenda muzyki](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135057/1738834680527329c8653bc98b5b1456.jpg)
5 lutego po krótkiej chorobie zmarł w wieku 81 lat Mike Ratledge. Informację o jego śmierci potwierdził jego były kolega z zespołu John Etheridge.
Nie żyje legenda muzyki
Niesamowicie smutna wiadomość, że mój wielki przyjaciel i legenda Soft Machine odszedł dwie godziny temu po krótkiej chorobie
– napisał na Facebooku.
Mike był filarem Soft Machine we wczesnych latach i człowiekiem o absolutnie przenikliwym umyśle – wielkim kompozytorem i klawiszowcem. Był prawdziwym człowiekiem renesansu. Utalentowanym, kulturalnym, czarującym i wspaniałym towarzyszem
– dodał poruszony Etheridge i podkreślił, jak bliskie relacje ich łączyły.
Spotykaliśmy się co kilka tygodni przez ponad 40 lat – dla mnie to była przyjemność. Jego siostry, wspaniała dziewczyna Elena i my wszyscy ponieśliśmy wielką stratę
– przyznał we wpisie.
- Premier Tusk oskarżony o zamach stanu. Jest komentarz Andrzeja Dudy
- Zmiany personalne w krytycznym momencie właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- Tusk oskarżony o zamach stanu. Ekspert: sytuacja jest poważna
- Ważne doniesienia z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Ale wtopa". Burza po emisji popularnego programu TVN
Kim był Mike Ratledge?
Mike Ratledge urodził się w Maidstone w hrabstwie Kent 6 maja 1943 r. Od najmłodszych lat uczył się muzyki klasycznej. Była to jedyna muzyka, na którą pozwalał grać w domu rodzinnym jego ojciec, dyrektor szkoły. Uczęszczał do Simon Langton Grammar School for Boys w Canterbury – wkrótce stała się ona wylęgarnią talentów muzycznych. To tam za pośrednictwem swojego przyjaciela Briana Hoppera Ratledge poznał Roberta Wyatta i brata Hoppera, Hugh.
Potem ta trójka spotkała muzyka Daevida Allena, który wciągnął młodych muzyków w jazz. Ratledge założył Soft Machine z Ayersem, Allenem, Wyattem i gitarzystą Larrym Nowlinem w 1966 r. Nowlin wkrótce odszedł, pozostawiając zespół jako kwartet, który został stałym bywalcem rozwijającej się londyńskiej sceny undergroundowej, często grając u boku takich artystów jak Pink Floyd. Debiutancki album grupy wyszedł w 1968 r.
Pod koniec lat 60. zespół koncertował w USA z Jimim Hendrixem. Wystąpił także na solowym debiucie Syda Barretta "The Madcap Laughs". Za najlepszą płytę Soft Machine uważa się "Third" z 1970 r. Zespół był pionierem progresywnego jazz rocka, ale jego skład zmieniał się niemal nieustannie. Tylko Ratledge pozostawał filarem.
Po opuszczeniu grupy współpracował m.in. z Mikiem Oldfieldem i nagrywał ścieżki dźwiękowe do filmów. Był aktywny jako kompozytor i producent muzyczny reklam i teatru.