PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego

Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner poinformował, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego; w związku z tym będziemy wnioskować, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel / PAP/Paweł Supernak

Błaszczak odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie do odpowiedzi unijnego komisarza ds. migracji Magnusa Brunnera na pismo europosła Konfederacji Marcina Sypniewskiego, który pytał o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu.

"Łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski"

"Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner stwierdził, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego" - powiedział Błaszczak. Jak zauważył, wcześniej łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski posługując się argumentem, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy". "Okazuje się jednak, że komisarz Brunner stwierdza wprost, że Polska albo będzie musiała przyjmować migrantów, albo będzie musiała płacić w sytuacji, w której nie chciałaby ich przyjmować" - dodał Błaszczak.

Jak przekazał, w związku z tymi informacjami klub PiS będzie wnioskował na najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację premiera Donalda Tuska w tej sprawie. "Będziemy pytać o to, ilu migrantów jest gotowych przyjąć Donald Tusk i koalicja 13 grudnia, w jakich miejscach będą ci migranci skoncentrowani, ile to będzie kosztować budżet państwa, a więc polskiego podatnika?" - podkreślił Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 5-6 lutego.

"Zapytamy też o rolę prezydenta Warszawy, kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, gdyż jak sam twierdzi, był na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. W związku z tym zapytamy dlaczego Rafał Trzaskowski nie przeciwstawił się takim decyzjom" – dodał szef klubu PiS.

KE: Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona

O piśmie skierowanym przez europosła Sypniewskiego do KE ws. paktu migracyjnego mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Michał Wawer (Konfederacja). Poinformował, że Sypniewski po kilku tygodniach otrzymał odpowiedź na to pismo odpowiedź. "Odpowiedź krótką, lakoniczną, nie pozostawiającą wielkiego pola do interpretacji, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie ma takiej możliwości, nie ma takich mechanizmów, żeby Polska mogła być wyłączona z jakichkolwiek obowiązków wynikających z paktu migracyjnego" - powiedział Wawer.

Według posła, "widać jasną sprzeczność między tym, co politycy PO opowiadają w kraju, a tym co jest oczywistym faktem przyjmowanym w Brukseli, że Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona i nie będzie żadnych ulg".

Sypniewski skierował pismo do KE 15 listopada ub.r.; zapytał w nim o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu. Odpowiedzi udzielił mu unijny komisarz ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner.

"Polska związana jest wszystkimi instrumentami legislacyjnymi wchodzącymi w skład Paktu o Migracji oraz azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W prawie unijnym nie ma możliwości prawnych zwolnienia Polski wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu" - napisał Brunner odpowiadając europosłowi Konfederacji. Odpowiedź ta została opublikowana m.in na stronie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zatwierdzenie paktu migracyjnego

14 maja ub. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny, przy sprzeciwie Polski, Słowacji i Węgier. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną. Nowe przepisy mają m.in. rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie.

Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.

Po przyjęciu paktu premier Donald Tusk oświadczył, że pakt ten negocjowany był przez rząd Mateusza Morawieckiego (PiS). Tusk powiedział wówczas, że jego rządowi udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią go "dużo mniej groźnym w konsekwencji niż na początku". Według niego, pakt w obecnym kształcie "daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji" i Polska "nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów". (PAP)


 

POLECANE
Grupa Demokratów usiłowała wejść do siedziby amerykańskiej agencji finansującej organizacje na całym świecie USAID z ostatniej chwili
Grupa Demokratów usiłowała wejść do siedziby amerykańskiej agencji finansującej organizacje na całym świecie USAID

Grupie polityków Partii Demokratycznej i ich zwolennikom uniemożliwiono w poniedziałek wejście do siedziby Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego, tzw. US AID, która finansuje organizacje na całym świecie, w tym w Polsce, np. Tour de Konstytucja. Elon Musk oświadczył w poniedziałek, że Trump zgodził się zamknąć agencję. Sekretarz stanu Marco Rubio poinformował w poniedziałek, że został mianowany p.o. szefa Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego USAID.

Komisja ds. Pegasusa znowu dostała lekcję. Tym razem od gen. Kowalskiego gorące
"Komisja ds. Pegasusa" znowu dostała lekcję. Tym razem od gen. Kowalskiego

W poniedziałek przed "komisją ds. Pegasusa" zeznawał gen. Andrzej Kowalski, który w latach 2015-2020 był szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wojskowy udzielił członkom komisji cennych lekcji, dając do zrozumienia, że jej prace analizowane są przez obce służby.

Szef MSZ Hiszpanii: Jeśli to się stanie, Ukraina zniknie Wiadomości
Szef MSZ Hiszpanii: "Jeśli to się stanie, Ukraina zniknie"

- Jeśli Ukraina przegra wojnę z Rosją to zniknie - powiedział szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares. Zaznaczył równocześnie, że żadne postanowienia w sprawie zakończenia wojny nie mogą zostać przyjęte bez udziału Ukrainy.

Nowy Pokój Socjalny: Pokój Miłości gorące
Nowy Pokój Socjalny: "Pokój Miłości"

Piątek, wczesne popołudnie. Kolegium redakcyjne się kończy, obowiązki i pomysły na kolejny tydzień są już podzielone, ale weekend wcale się jeszcze nie zaczyna. Redaktor Pęzioł musi jeszcze zjeść sałatkę (i nawet nie dostaje pieniędzy za lokowanie produktu), doktor Karnkowski wypić swoją herbatę z mieszanina soków owocowych.

Paweł Jędrzejewski: Mariusz Trynkiewicz - morderca celebryta - nie żyje. Jego życie było torturą dla bliskich ofiar tylko u nas
Paweł Jędrzejewski: Mariusz Trynkiewicz - morderca celebryta - nie żyje. Jego życie było torturą dla bliskich ofiar

Przed trzema tygodniami umarł Mariusz Trynkiewicz - zbrodniarz, który w 1988 roku zamordował w Piotrkowie Trybunalskim czterech chłopców w wieku od 11 do 13 lat. Wiadomość o jego śmierci może i powinna cieszyć. Mnie ucieszyła bardzo.

Ambasador Izraela opuści Polskę? Są nowe informacje pilne
Ambasador Izraela opuści Polskę? Są nowe informacje

Rzecznik izraelskiego MSZ Oren Marnorstein potwierdził informację "Rzeczpospolitej", że ambasador Jakow Liwne opuści Polskę. Ma objąć stanowisko wicedyrektora ds. dyplomacji publicznej.

Zbigniew Ziobro może stracić immunitet? Jest komunikat prokuratury gorące
Zbigniew Ziobro może stracić immunitet? Jest komunikat prokuratury

Polskie Radio donosiło w poniedziałek, że do prokuratury generalnej miał wpłynąć wniosek "komisji ds. Pegasusa" ws. aresztu na okres 30-dni dla Zbigniewa Ziobry. Informację w tej sprawie potwierdziła rzecznik prokuratora Anna Adamiak, która przekazała, że po formalnym sprawdzeniu wniosku mają zostać podjęte dalsze kroki.

Nieoficjalnie: Izraelski ambasador w Polsce przestanie pełnić funkcję gorące
Nieoficjalnie: Izraelski ambasador w Polsce przestanie pełnić funkcję

- Jakow Liwne w lutym przestanie być ambasadorem Izraela w Polsce - poinformowała "Rzeczpospolita". Minister spraw zagranicznych Izraela Gidon Sa'ar, miał podjąć decyzję w tej sprawie w trybie pilnym.

Kto stanie na czele amerykańskiej agencji US AID finansującej organizacje m.in. w Polsce? Jest komunikat Wiadomości
Kto stanie na czele amerykańskiej agencji US AID finansującej organizacje m.in. w Polsce? Jest komunikat

Sekretarz stanu Marco Rubio poinformował w poniedziałek, że został mianowany p.o. szefa Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego US AID. Wcześniej zamknięcie agencji zapowiedział Elon Musk.

Turcja reaguje na cła wprowadzane przez Trumpa Wiadomości
Turcja reaguje na cła wprowadzane przez Trumpa

- Turcja będzie chronić swoich interesów narodowych w obliczu ceł nakładanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa - zapowiedział w poniedziałek turecki minister handlu Omer Bolat.

REKLAMA

PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego

Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner poinformował, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego; w związku z tym będziemy wnioskować, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu premier Donald Tusk przedstawił informację w tej sprawie - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel PiS domaga się, by premier w Sejmie przedstawił informację ws. paktu migracyjnego
Mariusz Błaszczak, Jan Kanthak, Radosław Fogiel / PAP/Paweł Supernak

Błaszczak odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie do odpowiedzi unijnego komisarza ds. migracji Magnusa Brunnera na pismo europosła Konfederacji Marcina Sypniewskiego, który pytał o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu.

"Łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski"

"Unijny komisarz ds. migracji Magnus Brunner stwierdził, że Polska nie będzie wyłączona z paktu migracyjnego" - powiedział Błaszczak. Jak zauważył, wcześniej łudzono nas tym, że Donald Tusk doprowadzi do wyłączenia Polski posługując się argumentem, że Polska przyjęła uchodźców z Ukrainy". "Okazuje się jednak, że komisarz Brunner stwierdza wprost, że Polska albo będzie musiała przyjmować migrantów, albo będzie musiała płacić w sytuacji, w której nie chciałaby ich przyjmować" - dodał Błaszczak.

Jak przekazał, w związku z tymi informacjami klub PiS będzie wnioskował na najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację premiera Donalda Tuska w tej sprawie. "Będziemy pytać o to, ilu migrantów jest gotowych przyjąć Donald Tusk i koalicja 13 grudnia, w jakich miejscach będą ci migranci skoncentrowani, ile to będzie kosztować budżet państwa, a więc polskiego podatnika?" - podkreślił Błaszczak. Najbliższe posiedzenie Sejmu planowane jest w dniach 5-6 lutego.

"Zapytamy też o rolę prezydenta Warszawy, kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, gdyż jak sam twierdzi, był na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych. W związku z tym zapytamy dlaczego Rafał Trzaskowski nie przeciwstawił się takim decyzjom" – dodał szef klubu PiS.

KE: Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona

O piśmie skierowanym przez europosła Sypniewskiego do KE ws. paktu migracyjnego mówił w poniedziałek na konferencji prasowej poseł Michał Wawer (Konfederacja). Poinformował, że Sypniewski po kilku tygodniach otrzymał odpowiedź na to pismo odpowiedź. "Odpowiedź krótką, lakoniczną, nie pozostawiającą wielkiego pola do interpretacji, że zgodnie z prawem Unii Europejskiej nie ma takiej możliwości, nie ma takich mechanizmów, żeby Polska mogła być wyłączona z jakichkolwiek obowiązków wynikających z paktu migracyjnego" - powiedział Wawer.

Według posła, "widać jasną sprzeczność między tym, co politycy PO opowiadają w kraju, a tym co jest oczywistym faktem przyjmowanym w Brukseli, że Polska z paktu migracyjnego nie będzie wyłączona i nie będzie żadnych ulg".

Sypniewski skierował pismo do KE 15 listopada ub.r.; zapytał w nim o kwestie dotyczące unijnego Paktu o migracji i azylu. Odpowiedzi udzielił mu unijny komisarz ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner.

"Polska związana jest wszystkimi instrumentami legislacyjnymi wchodzącymi w skład Paktu o Migracji oraz azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W prawie unijnym nie ma możliwości prawnych zwolnienia Polski wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu" - napisał Brunner odpowiadając europosłowi Konfederacji. Odpowiedź ta została opublikowana m.in na stronie Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Zatwierdzenie paktu migracyjnego

14 maja ub. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny, przy sprzeciwie Polski, Słowacji i Węgier. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną. Nowe przepisy mają m.in. rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie.

Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.

Po przyjęciu paktu premier Donald Tusk oświadczył, że pakt ten negocjowany był przez rząd Mateusza Morawieckiego (PiS). Tusk powiedział wówczas, że jego rządowi udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią go "dużo mniej groźnym w konsekwencji niż na początku". Według niego, pakt w obecnym kształcie "daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji" i Polska "nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów". (PAP)



 

Polecane
Emerytury
Stażowe